Mine põhisisu juurde

Kas oskate hambaid õigesti pesta? Milliseid vigu me nende puhastamisel kõige sagedamini teeme

13.3.2023

Jana Uhlir

Lugemine kestab 6 minutit

Suuhooldusvahendid on justkui uued näonaha hooldusvahendid. Hammaste eest hoolitsemine ei ole ehk sama lõbus ja seksikas nagu uue meigi proovimine, kuid meie tervise ja ilu (ning rahakoti) seisukohalt on see väga oluline. Me kõik teame, et hambaid tuleb pesta kaks korda päevas, kuid nende eest hoolitsemine ei lõppe veel kaugeltki ainult sellega. Milliseid võimalusi veel on?

Kas ka teile meeldib, kui naerataval inimesel on terved, puhtad ja valged hambad? Teie puhul ei ole see aga nii ja te parem ei kiitle eriti oma hammastega? Õige suuhoolduse kõige olulisem osa toimub iga päev teie vannitoas. Jah, see on hambapesu. Anname nõu ja õpetame!

Kuidas hambaid õigesti pesta

Hambapesu ei ole mingi raketiteadus, kuid sellele vaatamata võime ikkagi vigu teha. „Hambaid tuleb pesta kaks korda päevas, eriti hoolikalt aga õhtul. Hammaste pesemiseks tuleb kasutada sirgelt lõigatud harjastega hambaharja,“ soovitavad nii Lucie Rozsypalová kui ka Štěpánka Reslová hambahügieenikliinikust Zub & Dáseň. Sõltub vaid teist endast, kas valite käsi- või elektrihambaharja. 

Kuidas aga hambaid tõepoolest korralikult puhastada, mitte neist niisama „kähku üle käia“? „Õpetame kliinikus inimestele, et harjaga tuleb teha pigem ringikujulisi või vibreerivaid liigutusi. Puhastage kindlasti ära hamba kogu pind. Kõige parem on, kui harjapea jõuab iga liigutuse juures igeme peale välja,“ kirjeldab asjatundja. 

Peske kõigepealt hambad ära, televiisor võib oodata

See on kindlasti teilegi tuttav – televiisor mängib ja samal ajal paneme järgmiseks päevaks asju valmis. Ning samamoodi peseme oma hambaid. See pole aga harjumus, mille eest hambaarst või suuhügieenik teid tingimata kiidaks. „Nii võib mõni koht meelest ära minna või siis puhastate seda hooletult. Igemepõletik ja hambaaugud tekivad kiiresti, seetõttu tuleb hammaste pesemisele keskenduda,“ selgitab Lucie Rozsypalová. Kui me võime teadlikult ja keskendudes süüa, magada või metsas jalutada, siis suudame me ka teadlikult hambaid pesta. 

Ning hambad saavad (peaaegu) ise puhtaks

Kui teil on probleem ...

Kas me teeme suuõõne hooldamisel veel mingeid vigu, mis võivad hammaste tervist halvendada ja meie meele hambaarstiarve maksmisel mõruks muuta? „Paraku kuuleme ikka veel arvamust, et igemepõletiku või parodontoosi võime endal kodus ise käsimüügis olevate vahenditega välja ravida. Nii see paraku tõepoolest ei ole,“ selgitab suuhügieenik. Kui teil on veritsevad igemed, hambakivi, hambad logisevad või on ebameeldiv suulõhn, siis broneerige aeg hambaarsti või suuhügieeniku juurde. Ning tõepoolest kohe praegu.

Minge hambaarsti juurde, kui teil on hambakaelad paljastunud ja tundlikud. Sellel võib olla mitu põhjust, sealhulgas põletikulised protsessid. Kodus oma jõududega te seda probleemi ei lahenda.

Kuidas valida hambavaheharja

Veel üks sagedane viga on see, et inimene valib endale ise heas usus hambavaheharja suuruse. „Kui te valite hambavaheharja ise, siis ei pruugi see olla just nii suur, nagu teil vaja on,“ jätkab asjatundja. „Liiga väike hambavahehari ei suuda hambavahet korralikult puhtaks teha, liiga suur võib jällegi kahjustada iget või hambaemaili.“ Sobivate hambavahede puhastamise vahendite valimise üle tasub jällegi pidada nõu hambaarsti või suuhügieenikuga. 

 „Eelkõige suu eesmises osas tihedalt koos olevate hammaste korral kasutame pigem hambaniiti. Hambavaheharjade korral piisab aga harva vaid ühest suurusest ning sageli on vaja mitut,“ kirjeldab Štěpánka Reslová. Tema ise püüab kliendile mitte valida rohkem kui kolme suurust, et kliendil ei tekiks hammaste puhastamise suhtes tõrget. 

Avaldage muljet veatute hammaste ja värske hingeõhuga

Intuitiivne puhastamine

„Usume, et hambavahede puhastamine on üsna paljuski ka intuitiivne. Me ei saa klientidele anda piltidega juhendeid selle kohta, kus ja milliseid vahendeid kasutada,“ selgitab suuhügieenispetsialist. Seetõttu püüdke kasutada alati sellist hambavaheharja, mille hammaste vahele viimisel tunnete, et see puhastab kahe hamba teineteise vastas asetsevaid pindu. Kui see ei ole nii, siis on valitud hambavahehari liiga väike.

Kõigepealt asjatundja juurde, seejärel kodune hooldus

Kas olete nüüdseks otsustanud hakata hambavahesid tõepoolest regulaarselt puhastama, nagu te seda endale lubate iga kord hambaarsti juurest lahkudes? Kõigepealt broneerige aeg suuhügieeniku juurde. Suuõõnt saate nimelt hakata kodus tõhusalt hooldama alles siis, kui hambavahed on puhastatud hambakivist ja muust kogunenud mustusest, mida ise kodus eemaldada ei õnnestu. 

Hambahügieen ei ole kosmeetiline protseduur, vaid raviprotsess.

Investeerige eelkõige hambaharjadesse

Asjatundja sõnul on hammaste korralik puhastamine alati esmajoones käsitöö – see tähendab hambaharja ja hambavahede puhastamiseks mõeldud vahendite kasutamist. Kõik ülejäänu võib selle protsessi lihtsalt meeldivamaks muuta. Nii võib suudušš olla hea abimees sildade puhastamisel või „viimase läike“ andmiseks pärast hambavahede puhastamist. Põhilisi hambapesuvahendeid see ei asenda. 

Suuvesi on jällegi justkui suudeodorant. „See aitab teil end paremini tunda ja värskendab hingeõhku. Mõningatel juhtudel võib hambaarst soovitada suuvee kasutamist kiirema paranemise tagamiseks, aga iseenesest ei ole sellistel abivahenditel suuremat mõtet. Investeerige parem kõige tähtsamasse – hambaharjadesse ja hambavahede puhastamise vahenditesse,“ soovitab Lucie Rozsypalová.

Kas teate juba, kuidas õigesti hambaid pesta ja hambavahesid puhastada? Proovige muuta see igaõhtuse rutiini osaks. Paari kulutatud lisaminuti eest on hambad teile väga tänulikud!