Mine põhisisu juurde

Atoopiline ekseem

Selle all kannatab umbes 30% maailma rahvastikust. Atoopilise ekseemi esimesed märgid ilmnevad beebidel esimestel elukuudel. Kõige enam esineb seda seisundit lastel. Tavaliselt kaob atoopiline dermatiit enne lapse kümneaastaseks saamist, kuid mõnikord kestab see krooniline ja põletikuline nahahaigus edasi ka täiskasvanueas.

Milline näeb välja atoopiline ekseem?

Tavaliselt esineb atoopilist ekseemi beebidel. Väga kuival nahal tekivad punased, erituvad villid, mis põhjustavad vajaduse ennast pidevalt kratsida. Selle tagajärjel halveneb ekseemi seisund.

Probleemi ulatus on igalühel erinev, sest ekseem võib esineda otsaesisel, kulmudel, kaelal, ülakehal ning isegi kätel ja jalgadel, eelkõige põlve- ja küünraõnnaldes. Kui tahad ohutult välja selgitada, kas beebil on atoopiline ekseem, pead pöörduma arsti või dermatoloogi poole kohe esimeste sümptomite tekkimisel. Atoopilist ekseemi on vaja väga pikka aega ravida.

Selle seisundi all kannatajal ei esine ebameeldivaid sügelevaid ville kogu aeg, sest haigusel on kaks vahelduvat staadiumit – latentne periood ja ägenemis periood, mil seisund halveneb. Põhjuseks võib olla stress või jahe ja kuiv ilm. Seetõttu võib suvesoojus ja niiske ilm mõjuda atoopilisele nahale leevendavalt.

Kuva kogu tekst peida tekst

Atoopilise ekseemi põhjused

Haigus ei ole nakkav, kuid sageli on selle põhjuseks geneetiline soodumus allergilistele reaktsioonidele, nagu astma, heinapalavik või konjunktiviit ehk silma sidekesta põletik .

 • Atoopiline dermatiit esineb umbes pooltel lastest, kelle üks vanematest on allergiline.
 • Kui mõlemad vanemad on allergikud, suureneb haiguse esinemise tõenäosus 80%-ni.

Peale pärilikkuse mõjutab atoopilise ekseemi esinemist keskkond. Suur saastumus linnades annab oma osa dermatiidi tekkele.

Atoopilise naha üks iseloomulikke omadusi on naha halb kaitsevõime. Barjäär ei kaitse nahka piisavalt, mistõttu muutub nahk tundlikuks (õrnaks). Seetõttu võib isegi täiesti tavapärane tegevus nagu vanni võtmine olla atoopiliste probleemidega inimestele ebameeldiv kogemus. Allergeenid võivad sattuda nahka mitte ainult vanniskäimise ajal, vaid igapäevaste tegevuste käigus, mille tagajärjeks on põletik ja sügelev nahk. Inimene hakkab ennast pidevalt kratsima ja nahabarjäär rikutakse.

Kuva kogu tekst peida tekst

Abi atoopilise ekseemi korral

Kuigi atoopilist ekseemi ei ole võimalik täielikult ravida, on mitmeid võimalusi, kuidas sümptomeid leevendada või latentset perioodi pikendada. Nendeks on ravi kortikosteroidide ja immuunsupressiivsete ravimitega, mere ääres viibimine, atoopilise nahaga inimestele kehtivate põhireeglite täitmine ning loomulikult ka igapäevane nahahooldus.

Kosmeetika atoopilisele nahale ja õige nahahooldus

Atoopiline nahk on eelkõige väga kuiv ja selle tagajärjel sügelev. Oluline on tagada, et nahk oleks niisutatud nii haiguse ägenemise ajal kui ka latentsel perioodil, mis võib peitejärku pikendada. Proovi atoopilisele ekseemile mõeldud niisutavat kreemi või salvi, mis sobib ka lastele, ning hoia nahk pehme ja niisutatud. Vali aktiivsed koostisained nagu oomega-6-rasvhapped ja likohalkoon A, et nahk oleks paindlik ja elastne.

Vanniskäigu reeglid atoopilise naha korral

 • Vannivee temperatuur ei tohi olla kõrgem kui 33 °C.
 • Vanniskäik ei tohi kesta kauem kui 3‒5 minutit.
 • Kasuta vannis seebita tooteid, parimal juhul atoopilisele nahale ette nähtud kosmeetikume, millel on füsioloogiline pH. Vali õrnale nahale mõeldud puhastusõlid ja -geelid.
 • Ära kasuta ärritunud nahal pesukäsna ega -kindaid.
 • Pärast vanni loputa ennast korralikult ja kuivata nahk tupsutades, ilma hõõrumata.
 • Kohe pärast vanni kanna nahale atoopilise ekseemi korral kasutatav kehapiim ja niisuta nägu atoopilise ekseemi korral kasutatava näokreemiga.

Kuva kogu tekst peida tekst

Atoopilise ekseemi ravi

Üks võimalus atoopilisest dermatiidist vabanemiseks, vähemalt osaliselt, on kortikosteroidid, mille kirjutab välja arst. Kortikosteroidid ravivad nahapõletikku, kuid neid võib määrata ainult lühikeseks ajaks ägeda põletiku korral.

Paiksed immuunosupressiivsed ravimid, mis suruvad maha immuunreaktsiooni asjaomasel kohal, on nõrgema toimega kui kortikosteroidid. Viimastel aastatel on teadlased välja töötanud uusi ravimeid, mis aitavad ravida atoopilist ekseemi lastel ja täiskasvanutel.

Atoopilise ekseemi looduslik ravi

Atoopilise ekseemiga loomulikul viisil võitlemiseks soovitatakse proovida mudavanne, kliikompresse, Surnumere soola, kanepiõli või turvast. Peale selle soovitatakse puhkust mere ääres ja iga päev põhireeglite täitmist.

Kuva kogu tekst peida tekst

Veel nõuandeid atoopilisest ekseemist vabanemiseks

Reisid mere äärde

Merevesi mõjub atoopilise dermatiidi sümptomite korral hästi. Reis mere äärde peaks ideaalsel juhul kestma kaks nädalat, et atoopiline nahk harjuks mereveega. Reisi ajal peaksid eeskätt meeles pidama ennast päikese eest kaitsta. Näiteks aitab atoopilise ekseemiga nahale mõeldud laste päikesekaitsekreem, mis on õrna toimega ega ärrita nahka.

Peamised reeglid atoopilise naha korral

 • Lõika küüned lühikeseks. Pikad küüned teevad kratsimise lihtsaks ja võivad suurendada nakkuse ohtu.
 • Väldi tolmu ja tolmulestasid. Neid leidub vaipades, madratsites ja kardinates. Õhuta ruume korrapäraselt.
 • Ära kasuta sünteetilisi riideid või voodipesu, sest nahk higistab ja hakkab sügelema. Parem on valida looduslik materjal nagu puuvill.
 • Kasuta õrnatoimelist pesupulbrit ja väldi pesuloputusvahendit.
 • Ära viibi otsese päikesepaiste käes kella üheteistkümne ja nelja vahel. Enne päikese kätte minemist kanna nahale toode, millel on kõrge SPF.
 • Piira piimatoodete, pähklite ja mereandide söömist. Need võivad põhjustada seisundi ägenemist.
 • Väldi sigarette, sigarisuitsu ja alkoholi.
 • Maga piisavalt ja proovi vältida stressi.

Kuva kogu tekst peida tekst