Mine põhisisu juurde

Liighigistamine

Higistamine võib olla tõeline probleem, kuigi see on inimkeha tavaline funktsioon ja isegi tervisele kasulik. Kuni hetkeni, kui seda on liiast.

Tavaline vs. liighigistamine

Higi, mis on loomulikus olekus lõhnatu, toodavad higinäärmed ning see koosneb 99% veest ja 1% sooladest. Higistamine on meie keha loomulik jahutusviis kuuma ilma korral või füüsilise tegevuse ajal. Higistamist võib samuti esineda stressirohketes olukordades – seda kutsutakse emotsionaalseks higistamiseks, milles osalevad ka apokriini eritavad näärmed.

Liigset higistamist võib mõnikord esineda ka ilmse põhjuseta, siis kui oled rahulik ja temperatuur on mõõdukas. Sellisel juhul räägitakse liighigistamisest ehk hüperhidroosist. 

Kuva kogu tekst peida tekst

Liighigistamise põhjused

Liighigistamise peamine põhjus on ekriini eritavate higinäärmete suurenenud talitlus. Hüperhidroosil on kaks peamist liiki – primaarne (fokaalne) ja sekundaarne.

  • Primaarne hüperhidroos on tihti pärilik ja avaldub algselt puberteedieas. See on seisund, mille korral higi eritamist reguleeriv aju osa saadab igasuguse põhjuseta signaali ekriini eritavatele näärmetele, et need hakkaks higi tootma.
  • Erinevalt primaarsest hüperhidroosist võivad sekundaarse hüperhidroosi korral olla põhjused erinevad. See seisund võib tekkida elu jooksul raseduse, menopausi, südamehaiguse või muude haiguste, ülekaalulisuse, sõltuvusainete või ravimite tõttu.

Liighigistamisest hoidumine

Kas sind paneb muretsema jalgade või kaenlaaluste liighigistamine? Proovi muuta oma eluviisi teatavaid elemente. Üks väike muudatus võib anda ootamatuid tulemusi. Anname mõned soovitused, kuidas toime tulla liighigistamisega.

  • Vähenda vürtsikate toitude, kohvi ja alkoholi tarbimist
  • Kanna looduslikest materjalidest, nagu puuvill või lina, valmistatud rõivaid.
  • Ära unusta päeva jooksul joomast piisavas koguses magustamata vedelikke.
  • Abiks võib olla hommikune duši all käimine.
  • Püüa vältida otseses päikesevalguses viibimist.
  • Osta hea antiperspirant, et vähendada liighigistamist ja takistada higi tootmist.

Kuva kogu tekst peida tekst

Antiperspirant liighigistamise vastu

Antiperspirant võib olla õige lahendus kaenlaalustes liighigistamise vastu võitlemisel, kui soovid vähendada higi hulka. Selles sisalduvad aktiivsed koostisained, mis mõjutavad ekriini ja apokriini eritavaid higinäärmeid ja osaliselt blokeerivad näärmete tegevuse. Müüme tugeva toimega antiperspirante, mille mõju kestab kuni mitu päeva. See ei tähenda, et sul ei ole vaja duši all käia, vaid et higinäärmete talitlus on blokeeritud pikemat aega.

Deodorant liighigistamise vastu?

Deodorant ei takista higi tootmist nagu antiperspirant. Selle asemel takistab deodorant higi reageerimast sinu nahal, tavaliselt kaenlaalustes, olevate bakteritega, mis põhjustab ebameeldiva lõhna teket. See tähendab, et deodorant ei vähenda higistamist, kuid seda võib kasutada koos antiperspirandiga.

Parimad deodorandid

Meditsiinilised protseduurid liighigistamise korral ehk kui antiperspirandist ei ole abi

Ükski tavapärane meetod ei paista toimivat? Sellisel juhul on ehk aeg proovida meditsiinilist sekkumist. Kõige populaarsem viis higinäärmete talitlusaktiivsuse vähendamiseks on A-tüüpi botuliintoksiin, iontoforees (elektroteraapia) või antikolinergiline ravim. Kõiki neid meetodeid võib määrata ainult arst.