Mine põhisisu juurde

Päikeseallergia

Kas sind üllatavad sügelevad punnid või nahapunetus kohe pärast päikese käes viibimist? See on ilmne märk päikeseallergiast, mille all kannatab umbes 1/5 inimestest. Mõned inimesed kannatavad päikesest põhjustatud lööbe käes sageli ja korduvalt, mõned kogevad seda oma elu jooksul ainult mõnel korral. Pärast esimest päikese vastu tekkinud allergilist reaktsiooni tunned kohe ära selle tundemärgid.

Mis põhjustab päikeseallergiat?

Allergiline reaktsioon päikesevalgusele tekib peamiselt liigsest kokkupuutest UVA-kiirte ja teataval määral UVB-kiirtega, mis tungivad läbi naha ja kahjustavad naharakke. Nahk reageerib päikesekiirtele immuunreaktsiooniga, milleks tavaliselt on punetus ja infektsioon.

Päikeselööbe teket võivad võimendada teatavad nahahooldustoodetes sisalduvad koostisained, samuti ravimid, mis suurendavad fotosensitiivsust ja naha üldist tundlikkust. Nende hulka kuuluvad mõned antibiootikumid, kemoteraapia ravimid, liht-naistepuna, kõrgvererõhktõve ravimid või hormonaalsed rasestumisvastased vahendid. Teavet fotosensitiivsuse kohta kontrolli alati juhenditest.

Kuidas päikeseallergia välja näeb?

Päikeseallergia võib ilmneda näiteks naha punetusena, päikese käes viibimise tagajärjel tekkinud sügeleva lööbena või villidena seljal, õlgadel, kätel, rinnal ja jalgade ülaosas. Kuigi selline reaktsioon esineb kõige enam heleda või tundliku nahaga naistel vanuses 20‒40 eluaastat, võib see juhtuda igaühega olenemata vanusest või soost.

Olenevalt päikesevalguse intensiivsusest ja muudest teguritest võivad nahareaktsioonid olla erinevad. Kõige enam levinud päikeseallergia liigid on polümorfne valguslööve, Mallorca akne ja fotoallergiline lööve.

Kuva kogu tekst peida tekst

Kõige tavalisemad nahareaktsioonid päikesele

Polümorfne valguslööve

See on kõige levinum reaktsioon päikesevalgusele. Tavaliselt räägitakse sellest kui päikeseallergiast või päikeselööbest ning see reaktsioon tekib sageli kevadel, kui nahk saab pärast pikka talve päikesevalgust, mille mõjule ta ei ole valmis. Seetõttu võid kogeda päikeselöövet sagedamini kevadel kui näiteks suve lõpul, kui nahk on päikesega rohkem harjunud tänu fenomenile, mida kutsutakse nn naha kõvastumiseks. 

Polümorfse valguslööbe kõige tavalisemad sümptomid on punetav nahk, sügelevad vistrikud või mädanevad villid. Need sümptomid tekivad tundide, vahel ka päevade möödudes, sest iga juht on natuke erinev. Kui sümptomid tekivad, hakkavad need korduma samal viisil, mistõttu on neid palju lihtsam avastada ja allergiat ravida.

Mallorca akne

Infitseeritud vistrikud sarnanevad tavalisele aknele või isegi polümorfsele valguslööbele. Seda liiki reaktsioon tekib olenevalt päikesepaiste intensiivsusest, aga ka nahahooldusel kasutatavatest emulgaatoritest ja säilitusainetest.

Fotoallergilised ja fototoksilised reaktsioonid

Need sõltuvad ultraviolettkiirguse intensiivsusest ja võivad olla mõjutatud ka ravimitest, nagu antibiootikumid, liht-naistepunaga depressiooniravimid või mitmesugused toiduained (tsitruselised, seller, viigimarjad). Ilmnevad nahal infitseeritud ja sügelevate aladena.

Kuva kogu tekst peida tekst

Mis aitab päikeseallergia korral? Ole valmis!

Sa ei saa kunagi täielikult vältida päikese käes viibimist – tõsiasi on, et vajad seda D-vitamiini sünteesimiseks. Kui tahad kaitsta ennast kevadel äkilise päikesepaiste eest, pead naha kokkupuudet päikesekiirtega võimalikult palju vähendama. Selleks kasuta alltoodud lahendusi.

 • Kasuta päikesekaitsevahendeid, millel on kõrge SPF nii UVA- kui ka UVB-kiirte vastu. Usalda spetsiifilisi päikeseallergia vastaseid päikesekaitsevahendeid kvaliteetsetelt tootemarkidelt, nagu La Roche-Posay, Eucerin, Avène või Bioderma, mille tooteid on katsetanud dermatoloogid.
 • Päikese käes viibimise korral kanna päikesekaitsevahendit uuesti nahale iga kahe kuni kolme tunni tagant. Ära unusta, et vesi võib vähendada toote kaitsevõimet.
 • Peaksid kasutama ka hooldustooteid, mis on mõeldud kasutamiseks pärast päevitamist ja naha niisutamiseks. Parim on valida tooted, mis sisaldavad harilikku aaloed või pantenooli.
 • Toit peab sisaldama toiduaineid või -lisandeid, milles on rikkalikult kaltsiumi, seleeni, tsinki ja beetakaroteeni.
 • Ära unusta nahka niisutada! Ideaalne oleks kasutada harilikku aaloed sisaldavaid niisutavaid tooteid, kuid ka juua piisavas koguses vedelikke.
 • Hoidu päikese käes viibimisest hommikul kella üheteistkümnest õhtul kella neljani.
 • Päikese käes viibimise aega pikenda aegamisi, et nahk saaks harjuda (sarnaselt nt külmade vannidega harjumisega).
 • Vali rõivad, mis kaitsevad sind päikese eest: ideaalsel juhul kanna tumedama värvusega ja mitte väga õhukesest materjalist rõivaid.
 • Proovi beetakaroteeni ja E-vitamiini või C-vitamiini sisaldavaid tooteid, mis aitavad nahal kergemini pruunistuda.

Kuva kogu tekst peida tekst

Mida teha, kui sul on päikeseallergia?

Kas sul on juba tekkinud vistrikke, ville või nahapunetust? Ärritunud nahk võib tugevalt sügeleda, peale selle ei näe selline nahk ilus välja. Kui soovid päikeseallergiast vabaneda, proovi järgida nõuandeid, kuidas allergilisi reaktsioone vältida.

 • Aseta päikesest põletatud kohtadele külm kompress.
 • Kasuta mäda eritavatel villidel beebipuudrit.
 • Kata ärritatud alad rõivastega.
 • Pärast meres ujumist tuleks minna puhta veega dušši alla.
 • Sul on võimalik päikeselöövet vähendada või ära hoida, kui kasutad mitmesugustele allergialiikidele ette nähtud ravimeid. Muuhulgas on nendeks Clarityn, Benadryl või Piriteze.

Kuva kogu tekst peida tekst

Nahka rahustavad tooted