Mine põhisisu juurde

Pigmentatsioon

Võib-olla oled märganud nahal väikesi plekke, mis on ülejäänud nahast natuke tumedamad. Kõige tõenäolisemalt on tegemist hüperpigmentatsiooniga, s.t pigmendi-, vanuse- või päikeselaikudega. Kas tead nende tekkimise põhjust? Kuidas eemaldada pigmentatsiooni?

Kuidas pigmentatsioon tekib?

Pigmentatsiooni tekke peamiseks süüdlaseks on suurenenud melaniinitase, kusjuures melaniin on loomulik pigment, mis annab meie juustele, silmadele ja nahale värvi. Liigne melaniin võib olla põhjustatud mitmetest teguritest.

 • Liiga kaua päikese käes viibimine ilma SPF-toodeteta.
 • Hormonaalsed muudatused: naistel tekivad sageli laigud, kui nad kasutavad hormonaalseid rasestumisvastaseid vahendeid raseduse või menopausi ajal.
 • Vanus: vanusega melanotsüütide arv väheneb, kuid nende aktiivsus ja maht suureneb.
 • Melaniin vabaneb nahapõletiku ja -vigastuse korral.
 • Teatavad ravimid (nt antibiootikumid) ja ravimtaimed (nt liht-naistepuna).

Pigmentatsiooni põhiliike on võimalik eristada nende põhjuse järgi.

Kuva kogu tekst peida tekst

Pigmentatsiooni liigid

Melasma

Üks tavaline ja enamasti kahjutu hüperpigmentatsiooni liik on melasma (kloasma). Tavaliselt esineb seda põskedel, ninal ja ülahuule kohal. Eelkõige kannatavad selle all naised, sest seda liiki pigmentatsiooni põhjustavad hormoonid ja nende taseme muudatused, mis mõjutavad melaniini kogust.

Melasma esineb kuni 15% lapseootel naistel ning just seetõttu kutsutakse seda liiki pigmentatsiooni rasedusmaskiks. Peale lapseootel naiste võib selline pigmentatsioon tekkida suu kaudu rasestumisvastaseid hormoonravimeid võtvatel naistel. Hea on teada, et melasma võib iseenesest kaduda pärast sünnitust või östrogeeni doosi vähendamist.

Vanuse- ja päikeselaigud

Tekivad peamiselt päikesevalguse toimel, mistõttu leidub neid kõige enam päikese eest katmata paikades. Pigmentatsiooni esineb näol, kaelal, rindkerel ja kätel. Seda liiki hüperpigmentatsioon on ohutu.

Väikeste tumedate laikude tekkimist mõjutab ka vanus ja nahavärv. Tumedama nahaga inimesi mõjutab pigmentatsioon rohkem kui heleda jumega inimesi, kellel on vähem melaniini.

Kuva kogu tekst peida tekst

Pigmentatsioon pärast põletikku

Nagu nimigi viitab, on selle hüperpigmentatsiooni põhjuseks põletik või vigastus. Põletiku järel tekkivat hüperpigmentatsiooni esineb sageli pärast aknet.

Nahapõletiku korral vabaneb melaniin ja üleliigne pigment põhjustab hüperpigmentatsiooni. Nahal on roosad, punased või pruunid siledad laigud. Kuigi päikesevalgus ei põhjusta põletiku järel hüperpigmentatsiooni, võib see probleemi süvendada. See ongi põhjuseks, miks peaksid vältima otsest päikesevalgust ja täitma teisi reegleid, et pigmentatsiooni seisund pärast põletikku ei halveneks. Peale päikese käes viibimise aja vähendamise proovi ka muid näol pigmentatsioonist vabanemise meetodeid.

Hüperpigmentatsiooni vältimine

Päikesekiired mõjutavad pigmentatsiooni intensiivsust. Seetõttu vähendab piisav päikesekaitse naha pigmentatsiooni tekkimise tõenäosust.

 • Kasuta hea kvaliteediga päikesekaitsevahendit ja vähenda otseses päikesevalguses viibimise aega.
 • Ära unusta, et päikesevalgus jõuab sinuni isegi, kui sa ei päevita. Kasuta SPF-iga näokreemi  ja SPF-iga jumestuskreemi, et ära hoida pigmentatsiooni tekkimist näol.

Kuva kogu tekst peida tekst

Pigmentatsioonist vabanemine

Pigmentatsiooni eemaldamine sõltub laikude suurusest ja värvi intensiivsusest. Võid proovida pigmentatsiooni kõrvaldamiseks loodud kosmeetikatooteid, professionaalset ravi ja vanarahva tarkusi naha hüperpigmentatsioonist vabanemiseks.

Kosmeetika pigmentatsiooni korral

 • Intensiivne seerum või valgendav naha pigmentatsiooni ravi toimib hästi heledama pigmentatsiooni korral.
 • Keemiline koorimine on samuti tõhus, uuendab nahka süvitsi ja eemaldab surnud naharakud. Protseduuri saab teha dermatoloogi juures, kuid võid ka proovida nõrka keemilist koorimist kodus.

Pigmentatsiooni ravi

Kui kosmeetikatoodetest ei piisa pigmentatsioonist vabanemiseks, on aeg otsida abi asjatundjatelt.

 • Laserravi mõjub sarnaselt keemilise koorimisega, kuid on palju täpsem. Dermatoloogid keskenduvad konkreetsele pigmentatsiooniga alale, mida nad pigmendilaikude eemaldamiseks mõjutavad kõrgenergilise valgusega.
 • Hüdrokinoon on ravim, mis võib pigmentatsiooni vähendada. See võib siiski ka nahka ärritada ja äärmuslikel juhtudel tekitada põletikust põhjustatud hüperpigmentatsiooni. Ravimit võib kasutada ainult piiratud aja jooksul.

Millised on vanarahva tarkused pigmentatsiooni korral?

Alati ei ole hüperpigmentatsiooni ravi vajalik, aga kui laigud sind häirivad, proovi koduseid nippe nahapigmentatsioonist vabanemiseks.

 • Sega sidrunimahl (üks teelusikatäis) ühe teelusikatäie mee ja valge jogurtiga. Hüperpigmentatsiooni eemaldamiseks kanna mask näole 15 minutiks ja pese seejärel maha.
 • Sega kurkum (½ teelusikatäit) topsitäie värske koorega ja kanna pigmentatsioonile näol. Pese maha 15 minuti pärast.
 • Sega mandliõli mee ja jahvatatud mandlitega, kanna segu näole ja hoia peal üks tund, seejärel pese maha. Mandliõli võid ka enne magamaheitmist nahka masseerida ja jätta toimima üle öö.

Kuva kogu tekst peida tekst

Pigmentatsioonilaikude katmine

Sul ei õnnestu pigmentatsioonilaike näolt eemaldada? Alustasid alles nahka valgendava kreemi kasutamist pigmendilaikudel ja tulemused on vaevumärgatavad? Nahatooni ühtlustamiseks ja enesekindluse saamiseks kata laigud peitekreemi või jumestuskreemiga!