Mine põhisisu juurde

Maskne: vabane näomaski aknest

Niiskus, soojus, õhupuudus ja ebameeldiv nahaärritus… Näomaskiga kaetud näopinnad on mitmesuguste nahaprobleemide kasvulava. Maskidest on aegamisi saanud meie praeguse ajajärgu sümbol, kuid sellest sümbolist on paratamatult kujunenud ka maskist tingitud akne. Mida peaksid selle esinemisel tegema ja kuidas ära hoida selle teket?

Mis on maskiakne ja mis seda põhjustab?

Maskiakne ehk maskne on nahaseisund, mida põhjustab suu- ja ninakaitsme (mask või respiraator) kandmine pikema aja jooksul. Selle kõige levinum liik on nn acne mechanica ehk mehaaniline akne.

Mehaanilise hõõrumise, soojuse, halva õhuliikumise ning higistamisest, hingamisest ja rääkimisest tekkiva niiskuse koosmõjul tekib ideaalne keskkond, kus tekivad ummistunud poorid ja arenevad mikroorganismid. Maski näo vastu hõõrumisest tekkinud marrastused kergendavad mustuse ja bakterite sattumist nahka. Nahapoorid ummistuvad ja nahal areneb erinevat liiki akne, milleks võivad olla väikesed laigud ja ummistunud komedoonid, kuid ka palju tõsisem tsüstiline akne.

Kuva kogu tekst peida tekst

Maskiakne ennetamine

Kõige parem on probleemi ennetada. Järgi õige maskikandmise juhiseid ja vähenda maskiakne riski miinimumini.

 • Kanna maski siis, kui see on ka tegelikult vajalik. Kui oled väljas värskes õhus ja teisi inimesi lähikonnas pole, võid maski eest võtta ja lasta nahal hingata.
 • Enneta bakterite arenemist maski all, vahetades maski sageli – isegi mitu korda päevas. Pabermask niiskub umbes pärast 20-minutilist kandmist ja siis on aeg uus mask ette panna. Kui võimalik, lase nahal hetk hingata enne uue maski ettepanemist.
 • Kui kannad riidest maski, pese see puhtaks või keeda seda ning triigi maski pärast igat kasutuskorda. Parem on kasutada õrna pesuvahendit ja vältida pesuloputusvahendit, mis võib nahka ärritada ja nahapoorid ummistada.
 • Riidemask peab olema valmistatud mõnusast, ideaalsel juhul täispuuvillasest materjalist. Mask peab istuma väga hästi nii, et see ei suruks ning ei tekitaks ebavajalikku hõõrumist ja ärritust. Pese ja triigi kõik maskid enne nende kasutama hakkamist.

Kuva kogu tekst peida tekst

Maskiaknest vabanemine

Kas oled juba märganud mõnda maski tekitatud punnikest? Siis on aeg asendada tavaline nahahooldus spetsiaalsete toodetega, mida kasutada maskiakne korral, ja koostada uus nahahoolduse rutiin.

Nahahooldus maski kandmise ajal

Enne kui paned hommikul maski ette, peab nahk olema täiesti puhas ja kaitstud hõõrdumise eest. Lisa alltoodud võtted oma hooldusrutiini.

 • Pese nahka vee ja spetsiaalse aknevastase vahu, emulsiooni või geeliga. Seejärel võid kasutada õrnatoimelist toniseerivat vahendit.
 • Pärast naha puhastamist kanna nahale niisutav kreem, mis tekitab õhukese kaitsekihi naha ja maski vahele, vähendades nii mehaanilist hõõrdumist.
 • Leia õrna tekstuuriga näokreem, mis ei tekita komedoone ega koorma nahka üle. Proovi head geelkreemi või kerget nahaseerumit.
 • Usalda antioksüdantidega tooteid, mis kaitsevad nahka soovimatute välistegurite eest.
 • Kindlasti peaksid vältima pakse toitekreeme, vaseliini, liiga õliseid või rasutootmist ergutavaid tooteid.
 • Päevasel ajal peaksid vältima retinooli ja teisi võimalikke ärritavaid aineid sisaldavate toodete kasutamisest. Mask tekitab suletuse efekti ja suurendab aktiivsete koostisainete toimet, mis võib mõjuda nahale halvasti.
 • Kanna maskiakne vastane kreem nahale vähemalt 15 minutit enne maski ettepanemist, andes sellega aega imenduda ja nõnda välistab kreemi mahahõõrumise.

Kuva kogu tekst peida tekst

Õhtune hooldus maskakne vastu

Õhtul peaksid naha veel kord sügavpuhastama ja kasutama maskiakne vastaseid tooteid, mis soosivad naha taastumist pärast maski põhjustatud stressi.

 • Puhasta nahk kohe pärast koju jõudmist. Päeva jooksul on nahale kogunenud higi, rasu ja mustus, mis tuleks kohe eemaldama, et vältida nahapooride ummistumist.
 • Õhtuse nahahoolduse ajal peaksid kasutama maskiakne vastaseid tooteid, mis sisaldavad probleemsele nahale sobivaid aktiivseid koostisained, nagu bensoolperoksiid, salitsüülhape ja teised AHA-happed. Toodete kasutamisel tuleb siiski olla ettevaatlik, eelkõige siis, kui sinu nahk on tugevasti ärritunud. Sellisel juhul vali väiksem kontsentratsioon või kasuta ajutiselt pehmema toimega, rahustavat ja niisutavat nahahooldustoodet.
 • Ärrituse ärahoidmiseks väldi mitme maskiakne vastaseid aktiivseid koostisaineid sisaldava toote kasutamist samal ajal. Intensiivset paikset aknehooldusvahendit võib kasutada ainult vistrikel, mitte kogu näol. Kui kasutad retinooli sisaldavaid tooteid, kasuta neid vaheldumisi paikse hooldusega ning väldi nende koos kasutamist.
 • Vähemalt kord nädalas hoolda nahka rahustava näomaskiga, mis pakub värskendavat ja ergutavat hooldust.

Kuva kogu tekst peida tekst

Ja veel mõned lisanõuanded, aitamaks sul saavutada aknest vabanemisel parimaid tulemusi: ära pigista vistrikke, ära puuduta nägu mustade kätega, joo piisavalt vedelikke, toitu tervislikult ja, mis kõige olulisem, säilita rahu.

Maski all kantav meik ja maskiakne

Dermatoloogid ei soovita kanda maski all meiki, sest see võib poorid ummistada ja maskiakne seisundit halvendada. Seetõttu, kui kannad maski, peaksid vähendama meikimist nii palju kui võimalik. Kui pead katma maskiakne meigiga, pea meelest, et vähem on rohkem, ja järgi põhireegleid, mis aitavad minimeerida negatiivset mõju sinu nahale.

 • Kanna alati meik puhtale ja niisutatud nahale, oodates piisavalt, enne kui paned maski ette.
 • Pese käed enne meikimist. Kui kasutad meigipintslit või -käsna, pese seda regulaarselt.
 • Hangi komedoone mittetekitav jumestuskreem, mille koostis ei ummista nahapoore. Ideaalsel juhul vali mõne dermakosmeetika tootemargi jumestuskreem, mis on spetsiaalselt loodud probleemsele nahale ja mille koostis aitab hoolitseda aknelise naha eest.
 • Kinnita meik kinnitava puudriga, mis vähendab maski kandes meigi laialiminemise tõenäosust.
 • Kui soovid katta maskiakne kerged ilmingud, vajad ainult BB-kreemi, mis ei tundu nahal nii raske.
 • Võta meik maha kohe kui võimalik, et lasta nahal uuesti hingata ja puhasta nahk põhjalikult.

Kuva kogu tekst peida tekst