Mine põhisisu juurde

Kuidas hoolitseda piimahammaste eest

Kas arvate, et piimahambad kukuvad niikuinii välja ja teie laps saab kuidagi ilma täiusliku suuhügieenita hakkama? Eksite! Teie, vanemad, vastutate oma laste hammaste seisukorra eest, seega ärge alahinnake nende eest hoolitsemise tähtsust. See, mida teie lapsed noorena õpivad, säästab neil hiljem palju raha. 
 
Ajutised hambad peavad paljuga toime tulema. Nendega hammustatakse ja näritakse ning need mängivad olulist rolli kõne ja hambumuse arengus. Rääkimata sellest, et keegi ei taha endale last, kellel on mustaks tõmbunud kontsudega õudusnaeratus.
 
Esimese hamba lõikumine on suur sündmus. Kahjuks eelnevad sellele aga sageli magamata ööd täis laste (ja sageli ka teie enda) nuttu. Hammaste tulek võib ju korralikult haiget teha. Tänapäeval saate aga pisikeste valu leevendada erinevate vidinatega. Näiteks igemeõli, jahutavate geelide või närimisleludega. Kaval nipp on asetada närimislelu mõneks tunniks külmkappi või sügavkülma. 

Hambakaaries on kõige levinum nakkushaigus

Esimeste hammaste eest tasub tõesti väga hästi hoolitseda. Kas teadsite, et hambakaaries on kõige levinum nakkushaigus? See koormab immuunsüsteemi ja ohustab naaberhambaid. Puhas hammas tähendab tervet hammast, mis ei lagune. Ja ennetamine on palju odavam kui hilisem ortodontiline ravi. 
Kuidas seda teha? Tegelikult on see lihtne ja pole midagi erilist, lapse hammaste puhastamine sarnaneb täiskasvanu omaga. Ainult abivahendid on kohandatud laste vanusele. 
Kohe esimeste hammaste ilmumisel on aeg alustada regulaarset ja põhjalikku puhastamist. Kuni lapse kaheaastaseks saamiseni piisab niinimetatud sõrmeharjast, mis on sõrmele tõmmatav pisike harjake. Hiljemalt alates teisest eluaastast tuleb hakata kasutama kvaliteetset hambaharja ja -pastat.
Ärge jätke nende valikut juhuse hooleks, vaid laske pisikesel valida värv ja maitse. Kui kaasate ta puhastusprotsessi, naudib ta seda rohkem. Hammaste eest hoolitsemisel selgitage tüdimuseni, miks on nende puhtus nii tähtis. Saadaval on ka hambaraviteemalised harivad mänguasjad.

Hambahari ja tehnika

Hankige oma lapsele väikese peaga, sirge lõikega ja võimalikult pehmete kiududega hambahari. Milleta aga laste puhul hakkama saab, on hambavaheharjad ja -niit. Esimeste hammaste vahel on tavaliselt piisavalt ruumi, nii et võite hambavahede jaoks mõeldud abilistega oodata, kuni lapse hambad vahetuvad.
Kuni oma lapse kuuenda eluaastani võtke tema hammaste pesemine enda peale. Panustage põhjalikkusele ja alates tema kuuendast eluaastast veel mõnda aega peske neid ise. Nii palju kui võimalik, peske hambaid koos. Ka siin kehtib reegel, et parem on üks kord näha kui sada korda kuulda. 
Pole tähtis, millise nurga all lapse hambaid pesete. Peamine on, et te väga ei suruks. Parimad on ringikujulised liigutused, mida nimetatakse päikese maalimise tehnikaks. Enamik toitu jääb kinni hamba ja igeme piirile. Õpetage lapsele, et kõigepealt puhastatakse ülemised hambad ja seejärel alumised. Te ei taha ometigi kõigepealt alumisi hambaid vaevaga ära pesta ja seejärel neile ülevalt mustust „peale visata“.
Niipea kui teie laps oskab tavalise hambaharjaga tegutseda, võite talle pakkuda elektrilist hambaharja. On üsna tõenäoline, et talle meeldib sellega pesemine rohkem. 

Fluoriidiga või fluoriidita hambapasta?

 Samuti peaks lapsel olema oma pasta – laste omad erinevad oluliselt fluoriidisisalduse poolest.
Fluoriid on hea abimees hambaemaili hooldamisel, sest see tugevdab ja lisaks vähendab bakterite paljunemist. Laste puhul seisneb fluoriidi probleem selles, et lapsed tavaliselt hambapastat välja ei sülita (sest neile see maitseb). Suuremad fluoriidiannused põhjustavad fluoroosi, mis avaldub algul valgete ja hiljem kollakaspruunide laikudena hammastel. Kahjuks pole need ainult kosmeetilise loomuga, vaid vähendavad üldiselt hamba vastupanuvõimet. 
Vajaliku päevase fluoriidiannuse saavad lapsed üsna lihtsalt kätte tavalisest toidust. Fluoriidi leidub peamiselt kalas, teraviljas, piimas ja piimatoodetes või näiteks Kreeka pähklites.
Seega, kui otsite oma lapsele esimest hambapastat, siis mõelge ise, kas ta oskab pärast pesemist pasta välja sülitada või mitte.

Vähemalt kaks korda päevas kaks minutit

Esmakordselt laske lapsel suuvett kasutada umbes viie aasta vanuselt. Ühesõnaga siis, kui olete kindel, et laps ei neela seda alla, vaid sülitab täielikult välja.
Puhastage hambaid kaks korda päevas, ideaalselt kaks minutit. Ja kuna igasugune vaheldus loeb, hankige endale taimer. Enamasti on tegemist lihtsa liivakellaga, millega kriitilised 120 sekundit veidi kiiremini mööda lendavad.
Ja ärge unustage käia regulaarselt hambaarsti juures. Esimest korda siis, kui laps on umbes aasta vanune, seejärel iga poole aasta tagant. Ärge kunagi, ja tõesti mitte kunagi, hirmutage oma lapsi hambaarstiga. Külaskäik tema juurde ei ole karistus, vaid terviseennetuse lahutamatu osa.