Mine põhisisu juurde

Kuidas õigesti imetada

Millist asendit ja tehnikat valida; kui kaua, kui tihti ja mida sel perioodil süüa? Õppige imetamise kohta kõike ja tehke kindlaks, mida imetamise jaoks vajate.
Enamik esmasünnitajaid ootab imetamist rõõmuga. Tõsi on ka see, et neil on imetamise kohta igasuguseid moonutatud ideaalkujutelmi, ja sageli lähevad need emad ärevile, kui kõik imetamisega seonduv ei laabu täpselt nii nagu peaks.

Algus

Vastsündinud beebi on hea rinnale panna kohe pärast sündi, sest sel hetkel on tema imemisrefleks väga tugev ja on väga võimalik, et laps haakub rinnaga probleemideta. Ärge imestage, kui imemine esimestel päevadel (vahel nädalatel) teeb valu, rinnad pole lihtsalt imetamisega harjunud ja vajavad kohanemiseks aega. Sel põhjusel varuge endale rinnanibusid raviv kreem, mille soodsam alternatiiv on puhas lanoliin, mida leiate igast apteegist.

Esialgu toodavad piimanäärmed ternespiima, täiesti ainulaadset vitamiinide kokteili, mis on kohandatud teie lapsele. Mõne päeva pärast algab rinnapiima tootmine, mis on lapse jaoks tema esimestel elukuudel kõige loomulikum toit.

Algul pange laps iga kahe tunni tagant 10–30 minutiks mõlemale rinnale. Alguses 12 korda päevas rinnaga toitmine on tõesti täiesti normaalne. Mis puutub imetamisasendisse, siis igale naisele sobib erinev asend. Mõnele meeldib last rinnaga toita istudes, last toetamas imetamispadi, teised aga lamavad külili.

Aga kui piima on vähe?

Nii stressi tekitav kui ka teie vähene piimavaru võib olla, ärge sattuge paanikasse. Proovige last palju kallistada ja kaisutada, sest just ema kokkupuude lapsega toimib sageli imetamise vallandajana. Abi saamiseks ärge kartke helistada imetamisnõustajale, kes teid kindlasti hea meelega aitab.

Sellegipoolest juhtub mõnikord, et piima ei tule üldse või seda on lihtsalt vähe. Sel juhul pakub tänane turg teile suurt hulka kvaliteetseid piimasegusid. Ärge muretsege asjatult ja proovige olukorrale sportlikult läheneda. Lõppude lõpuks on kõige tähtsam, et teie laps ei oleks näljane.

Mida süüa ja mida mitte, kui imetate

Alguses proovige vältida toiduaineid, mis põhjustavad puhitust. Võib-olla on teil kodus laps, kellele ei tee midagi brokolisupp, millele järgneb hernepuder värske leivaga, kuid tõenäolisem on, et peale sellist menüüd tuleb teil magamata öö, mis on täis nuttu kinni jäänud puuksukeste pärast.

Tutvustage kõhugaase tekitavaid toite järk-järgult ja varsti saategi teada, mis on teie lapsele parim.

Söömisel mõelge sellele, et seda, mida sööte teie ise, sööb piltlikult öeldes ka teie beebi. Seetõttu sööge kvaliteetset valget ja punast liha, kala, puu- ja köögivilju, riisi, kartulit või näiteks kaerahelbeid. Jooge imetamisteesid, gaseerimata vett või värskeid puuviljamahlu.

Kui kaua imetada?

Sellele küsimusele ei saa vastata teie eest keegi teine. Te kohtate arvamust, et esimeste hammaste kasvamisega annab loodus mõista, et on aeg hakata üle minema tahkele toidule ja lõpetada järk-järgult aasta jooksul imetamine. Teised emad imetavad last kuni kolm või viis aastat ja on samuti rahul.

Sama oluline on mainida, et kõik on täiesti korras ka siis, kui te ei soovi imetada. See on ainult teie otsus ja kellelgi pole õigust teid selle eest hukka mõista. Kuigi imetamine on väga loomulik asi, võib see põhjustada melanhoolset või isegi depressiivset meeleolu. Lähtuge alati oma äranägemisest ja ärge kartke oma arvamuse eest seista.

Kuidas imetamist lihtsamaks teha

Esimesed päevad ja nädalad koos vastsündinuga võivad olla emotsionaalselt väga pingelised. See väljendub muuhulgas selles, et iga kord, kui kuulete beebi nuttu (olgu see teie enda või kellegi teise laps), kuulete liigutavat lugu mõnest kutsikast või näete idüllilist perekonda pesupulbrireklaamis, vallandub piimavool iseeneslikult. Sel hetkel on hea, kui rinnahoidjas on ühekordsed või pestavad rinnahoidja padjakesed, mis püüavad piima kinni, jättes teie T-särgi kuivaks.

Imetamisrinnahoidja on veel üks suurepärane asjandus, mis muudab imetamise palju kiiremaks ja lihtsamaks. Samuti nibukaitsmed, mis leevendavad valulikku imetamist või aitavad sissetõmbunud või lamedate nibude korral.

Kui teil on liiga palju piima, pakub kiiret leevendust rinnapump. Samas aga kehtib tavapäraselt reegel, et pakkumine vastab nõudlusele, seega mida sagedamini pumpate, seda rohkem piima teil tekib. Paradoksaalsel kombel võib rinnapump olla ka lahendus piimapuudusele.