Mine põhisisu juurde

Mida teha haudumusega?

Mis on haudumus?

Haudumuse kohta kasutavad asjatundjad sõna intertrigo. Tegu on hele- kuni tumepunaste pindadega nahal, mis pole piisavalt õhku saanud ning on seetõttu niiskeks muutunud. Tavaliselt kannatavad selle all väikesed beebid, kuid haudumus on sage ka rasvunud inimestel, kellel tekib see nahavoltides. Beebidel esineb haudumust kõige sagedamini kubemes, pepul, kaenlas või kaela all.

Pakkuge oma beebile leevendust ebameeldivast haudumusest ning tutvuge nõuannetega, kuidas sellest vabaneda ja kuidas seda kõige paremini ennetada!

Miks mu beebi on haudunud?

Nii mõnigi ema arvab, et ta tunneb haudunud beebi alati ära. Nad kujutavad nimelt ette koledaid tumepunaseid laike nahal. On tõsi, et mis tahes punetus pole normaalne. Ka kergelt roosakas nahk on haudunud, nii et kui te pole parasjagu kindel, kas teie beebi on haudunud, siis võrrelge selle koha värvust näiteks beebi käenaha tooniga.

Kõige sagedamini tekib haudumus siis, kui nahale ei pääse õhk juurde. Ühekordselt kasutatavate mähkmete kasutamisel vahetage neid sageli, kõige parem kohe pärast esimest pissimist. Kakast peput ärge pühkige niisutatud salvrättidega, vaid peske voolava leige veega. Ning enne puhta mähkme panemist laske nahal alati tuulduda ning kuivatage nahk hoolikalt, kuid seejuures õrnalt. Ka vaid õige pisut niiske nahk kipub kiiresti hauduma minema.

 

Kui te kasutate riidest mähkmeid, peske neid regulaarselt laste pesule mõeldud allergiaohutu pesuvahendiga, millele pole lisatud lõhnaaineid.

Haudumist võivad põhjustada ka vale suurusega mähkmed. Ehk vajab teie beebi hoopis suuremat mähet? Ärge lähtuge pakendil soovitatavatest kilodest, vaid oma hinnangust. Sama kehtib ka rõivaste juures – avaramad lasevad õhku palju paremini läbi.

Rõivaid elastseks muutvad sünteetilised materjalid aitavad samuti haudumuse tekkimisele kaasa. Valige sellised rõivad, mis on peamiselt puuvillast või linast ning sisaldavad elastaani ainult umbes 5%.

Haudumus ei jää beebil reeglina tulemata siis, kui kõht on lahti. Omal kohal on õige hügieenirežiim, iga kord mähkmeid vahetades veega loputamine ja kaitsva kreemi pealekandmine.

Kuva kogu tekst peida tekst

Kuidas haudumust õigesti hooldada?

Haudunud beebi ei ole mingi põhjus piinlikust tunda, sest seda võib juhtuda igal emal. Häbiasi oleks sellele käega lüüa. Mida teha siis, kui te võtate lapsel mähkme ära ja avastate, et ta on haudunud?

1. Peske beebit õrnalt, kuid põhjalikult leige veega. Võite kasutada ka lõhnastamata seepi. Vanniveele võite lisada kummelit või näiteks saialilleõli, mis aitavad nahka rahustada. Kui teil on kodus kuivatatud ürte, siis piisab sellest, kui lasta neil paar minutit tõmmata ning seejärel valada tõmmis vannivette.

2. Pärast vannitamist kuivatage nahk puuvillast või veel parem, bambusest mähkmega kergelt tupsutades. Bambusest ja musliinist mähkmed on küll kallimad, kuid see-eest märksa siledama tekstuuriga, mistõttu need on naha suhtes õrnemad.

 

3. Kõige punasematele kohtadele kandke haudumusele mõeldud salvi. Võib-olla peate proovima mitut salvi, enne kui leiate sellise, mis aitab just teie beebit. Beebipuudreid soovitame pigem vältida, sest on olnud vastuolulisi teateid nende kantserogeensete ainete sisalduse kohta. Lisaks kipuvad need paljude emade sõnul nahavoltides tükki minema.

4. Nüüd kõige tähtsam! Ärge mähkige beebit kohe, vaid laske tal võimalikult kaua ilma mähkmeta olla. Kui on külm, pange talle sokid jalga ja särk selga ning asetage talle peale kerge tekk. Kuigi mähkmed lasevad tänapäeval väga hästi õhku läbi, hingab nahk alati paremini ilma nendeta.

Haudumusest vabanemiseks kulub vahel mõni päev. Kõige tähtsam on hoida nahka kuiva ja puhtana ning tagada sellele korralik õhu juurdepääs. Kui te võitlete haudumusega kauem kui nädal aega, siis pöörduge lastearsti poole. Haudumusega võivad kaasned pärmseened, mille vastu aitab retseptiga müüdav salv.

Kuva kogu tekst peida tekst